Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 8-16 hod.)
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Turistika
  4. Szentendre je Montmartrom Dunaja
20.12.2018
Turistika

Szentendre je Montmartrom Dunaja

Szentendre - raj pre umelcov

Maďarske Szentendre je "Montmartrom Dunaja". Tunajšie malebné domy lákajú k bezcieľnym prechádzkam a desiatky tunajších múzeí a galérií zase k poznávaniu tvorby popredných maďarských umelcov. Tí sa totiž v Szentendre radi usadzovali a dodnes usadzujú. Mestečko na pobreží Dunaja bolo silne ovplyvnené srbskú kultúrou. Práve Srbi sa tu totiž usadili, keď utiekli pred Turkami. A pretože Srbi boli úspešní obchodníci, mohli si tú čoskoro postaviť pekné mestské domy a doterajší drevené kostoly nahradiť kamennými.

Szentendre sa nachádza približne 20 km severne od Budapešti, v oblasti tzv. Dunajského ohybu. V okolí zdvíhajú Pilišské Vrchy, ktoré nielenže dotvárajú malebnosť tunajšej krajiny, ale tiež vďaka nim Szentendre zažíva viac slnečného svitu než ktorékoľvek iné mesto v Maďarsku. Možno aj preto sa Szentendre stalo domovom početnej komunity umelcov. Dnes ich tu žije a tvorí okolo dvesto a mnohí z nich tu svoje diela návštevníkom predstavujú v galériách, múzeách či priamo vo svojich umeleckých dielňach. Za všetky menujme aspoň múzeum Margit Kovácsová, jednej z najvýznamnejších maďarských sochařek a keramiček. Pôvabná zbierka jej sochárskych diel a reliéfov očarí snáď každého.

Szentendre je plné malebných uličiek a zákutí s krčmičkami, reštauráciami, mnohými múzeami a galériami. Výpočet umelcov a galérií by bol veľa dlhý. Na svoje si tu prídu vyznávači takmer akéhokoľvek umeleckého štýlu. A čo potom milovníci dobrého jedla. Ony dve záľuby sa však práve v Szentendre dajú príjemne skĺbiť. Najštýlovejšie je priplávať do Szentendre po Dunaji.

Szentendre - raj pre gurmánov

Rad štýlových reštaurácií v Szentendre ponúka špeciality miestnej kuchyne a to sú rôzne guláše. Pre náš typ gulášu sa používa výraz pörkölt. V Maďarsku sa pripravuje z najrôznejších druhov mäsa od ovčieho cez teľacie až po bravčové, niekedy aj rybie - ale vo všetkých podobách je veľmi chutný. Varí sa často vo veľkom priamo na ohnisku v kotlíku. A zrovna tak sa guláše aj štýlovo podávajú. Na servírovanie guláša používajú originálne malé servírovacie kotlíky spolu s drôteným stojanom na servírovací kotlík. Plôška pod servírovacom kotlíkom na stojančeku slúži na umiestnenie malej čajové sviečky alebo tekutého liehu k doohrev guláša. Servírovací kotlíky môžu byť smaltované servírovací kotlíky, nerezové servírovací kotlíky ale aj medené servírovací kotlíky.
V meste je aj množstvo malebných kaviarní, dosť často s letnými terasami porastenými vínnou révou. V nich si turisti pochutnávajú na káve s výbornými maďarskými zákusky alebo na poháriku tunajšieho vína. Typickým cukrárskym výrobkom s viac ako storočnou tradíciou výroby, je tunajšia marcipán.

Szentendre je medzi turistami veľmi obľúbené a najmä v letných mesiacoch tu niektoré ulice takmer praskajú vo švíkoch kvôli veľkému počtu návštevníkov. Napriek tomu ale stačí ľahko sa vzdialiť od hlavných ulíc a námestí a zrazu aj vy ucítite onen pokoj, ktorý sem vábi maďarskej umelca.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi